Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

SZYFRY

 

Co zrobić, kiedy chcesz przekazać wiadomość, ale nie chcesz, by dostała się w niepowołane ręce i została odczytana? Odpowiedź jest prosta - zaszyfruj ją! Oto kilka prostszych i trudniejszych szyfrów, które wykorzystują harcerze w naszej drużynie do szyfrowania wiadomości, zadań na biegach terenowych i harcerskich. Spróbuj sam zakodować wiadomość, a w razie niepowodzenia lub trudności pamiętaj - praktyka czyni mistrza! ;)

 

 1) Monoalfabetyczne szyfry podstawieniowe

  • GA - DE - RY - PO - LU- KI
  • MO - TY - LE - CU - DA - KI
  • KO- NI - EC - MA - TU - RY
  • KA - CE - MI - NU - TO - WY
  • PO - LI - TY - KA - RE - NU 

Te szyfry wykorzystywane są w harcerstwie do szyfrowania krótkich wiadomości. Klucz zapisywany jest w formie par liter, które ulegają wzamiennemu podstawieniu przy szyfrowaniu. I tak - zamiast litery, której normalnie byśmy użyli - używamy tej, która jest z nią sparowana, a litery, których nie ma w kluczu, pozostawiamy niezmienione.

 

 

W ten sposób, używając kodu GA-DE-RY-PO-LU-KI, słowo ZUCH zapiszemy jako ZLCH - zmieniliśmy tylko U na L ( GA - DE -RY - PO -LU - KI ), a resztę zapisaliśmy normalnie.

 

 

Imię KASIA zapiszemy natomiast IGSKG ( GA - DE - RY - PO - LU - KI ). Pozostałe szyfry wykorzystujemy analogicznie do GADERYPOLUKI.

 

 

Wszystko jasne? ;)


2) Szyfr ramowy

Posługując się alfabetem rozpisanym w tabelkę, szyfru używamy, przerysowując część obramowania, gdzie znajduje się litera, i zaznaczamy jej miejsce kropką. W niektórych kręgach harcerskich ten szyfr nazywany jest czekoladką ;)

 

350px-Ramowy

350px-Ramowy-przykład

 

 

 

3) Szyfr ułamkowy

 

Szyfr ten jest prosty, i na pierwszy rzut oka widać, że to właśnie on został wykorzystany w naszej wiadomości. I wcale nie trzeba mieć do jego roszyfrowania piątki z matematyki!

1 2 3 4 5    1 2345    1 2 3 4 5    1 2 3 4 5    1  2 3 4 5

ABCDE    FGHIJ    KLŁMN    OPRST    UWXYZ

-----------    ---------    ------------    ----------     ------------

       1              2               3                4                5 

Zgodnie z tym schematem, gdy chcemy zapisać literę D, jest to 4 / 1, litera L to 2 / 3, a W to 2 / 5. HARCERZ zapiszemy: 3/2 , 1/1 , 3/4, 3/1, 5/1, 3/4, 5/5. 

 

4) Szyfr wsteczny

Wystarczy po prostu zapisać wyraz od tyłu. HARCERZ = ZRECRAH. Raczej wykorzystywany do mniej ważnych wiadomości, bo jest wyjątkowo łatwy, lub tych bardzo długich, przez to odczyt jest bardzo męczący.

5) Alfabet Morse’a 

Kto z nas nie słyszał o alfabecie Morse’a? Jest to chyba jeden z najbardziej znanych na świecie szyfrów, stworzony w 1840 roku przez Samuela Morse’a i Alfreda Vaila i przekazywany jest za pomocą dźwięków, znaków świetlnych lub impulsów, różniących się od siebie długością - czyli „kropki” i „kreski” - przy czym kreska trwa przynajmniej tyle, co trzy kropki. Odstęp między literami trwa jedną „kreskę”, a między słowami - trzy. Poszczególne litery kodowane są następująco (źródło : http://skauting.pl/2012/01/15/nauka-alfabetu-morsea/) :

 

morsea

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nauka alfabetu morsea3

 

Słowa mają na celu zapamiętanie ciągu kropek i kresek. Słowo kodujące daną literę rozpoczyna się od niej, i każdą sylabę zawierającą literę „o” zapisujemy jako kreskę, a tą bez litery „o” - jako kropkę. Tak więc - A to kropka i kreska: A- ZOT.

 

 

 

 

 

 

 

Przy odbiorze pomocny może być ten schemat (tamże):

Nauka alfabetu morsea2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czasami sygnalizuje się wiadomość również przy wykorzystaniu rąk, i wtedy : 

-kropka: ramiona w górę

-kreska: ramiona poziomo na boki

-koniec litery: ramiona skrzyżowane na piersi

-koniec słowa/zdania: ramiona rozłożone ukosem w dół

-pomyłka lub prośba o powtórzenie: ruch lassa nad głową

 

 

Do poprawnego nadawania wiadomości kodem Morse’a i ich odbierania potrzebna jest duża wprawa, ale - tak jak harcerze - nie zrażajcie się! ;)

 

Jak widzicie, jest wiele szyfrów służących do zakodowania tajnych wiadomości harcerskich. Ich znajomość pomoże Wam rozszyfrować zagadkowe listy, a także polecenia podczas gier terenowych i biegu harcerskiego. A poza tym... to świetna zabawa, nawet do wykorzystania w szkolnej ławce ;) Znajomość alfabetu Morse'a tymczasem może okazać się bardzo pomocna przy nawigacji morskiej.

Początek strony